Biuletyn Informacji Publicznej - URZĄD GMINY W UDANINIE
  Spis podmiotów
   Gmina Udanin
Tytuł dokumentu: Herb i Flaga
Data publikacji: 11.01.2010
Data na dokumencie/utworzenia:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu:

 

 

             Herb gminy  przedstawia na tarczy czwór dzielnej w krzyż, w polu pierwszym herbu - srebrnym(alternatywnie białym), orła księstwa świdnicko-jaworskiego z lat1291-1326, orzeł dzielony w słup czarno-czerwony nawiązuje do domniemanego herbu księcia Bolka I, ukazanego na pomniku nagrobnym w mauzoleum w Krzeszowie, w obszarze którego znajdowały się tereny dzisiejszej gminy. Jego elementami są w połowie czarne półorlę - fragment herbu Piastów Śląskich oraz czerwone półorlę - dziedzictwo po matce Bolka I, księżnej askańskiej Jadwidze.

W  polu drugim czerwonym umieszczono trzy kłosy złote złożone w wachlarz - to podkreślenie rolniczej tradycji i dzisiejszej specjalności gminy, 87 % obszaru gminy to użytki rolne(w heraldyce kłosy są symbolem hojności Ziemi).

 

Pole trzecie tworzy pole szachowane srebrno(biało) –czerwone w porządku cegieł (42 małe pola), rozpoczynanym od pola srebrnego (białego) w prawym (lewym od strony patrzącego) górnym rogu każdego pola (sześć rzędów pól ułożonych pionowo i siedem rzędów ułożonych  poziomo). Pole szachowe jest charakterystyczne dla heraldyki legnickiej i nawiązuje do Herbu księstwa brzesko-legnickiego. Po roku 1310 – to pole szachowe po raz pierwszy pojawia się jako herb samodzielny na zworniku kaplicy w Lubiążu. W heraldyce miejskiej Jawora pole szachowane występuje jako równorzędny herb na oddzielnej samodzielnej tarczy obok tarczy z przedstawieniem św. Marcina. Szachowe pole jest umieszczone na pieczęci księżnej Agnieszki świdnicko-jaworskiej (żony Bolka II Małego).

W  polu czwartym złotym(żółtym) kościół w kolorze czerwonym.  Kościół  pierwotnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny dziś pw  św. Urszuli, wymieniony w 1223 roku  tj. w okresie panowania Henryka I i Jadwigi jest podkreśleniem wielkiej wartości zabytku jako najstarszego na terenie gminy Udanin.

 

 

 

     

 Barwy gminy określa jej flaga, stanowiąca płat prostokątny biały o proporcjach 5 : 8 z dwoma pionowymi pasami czerwonymi na obu skrajach o szerokości 1/5 płata każdy.

 



  

Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Administrator Systemu

 Rejestr zmian dokumentu
13.01.2010 Edycja dokumentu (Administrator Systemu)